Nnoviny

Změna pravidel v hospodaření s vodou

Čáslavsko – Nejen v našem kraji je nedotatek vody, a proto s ní musíme víc než kdy jindy šetřit. Byla proto vydána doporučení a nažízení, ale také zákazy, kterými se musíme řídit, abychom se vyhnuli pokutě. Jaká to jsou?

K problematice šetření vodou za odbor životního prostředí promluvil jeho vedoucí RNDr. Michal Ryšán.

STROMY ZALÉVAT MŮŽEME
„Zalévání trávníků lze bez omezení realizovat z nádrží na dešťovou vodu, případně z akumulačních nádrží přečištěné vody z ČOV. V případě bazénů doporučuji upřednostňovat veřejná koupaliště a bazény, budete tak mít zajištěn i zdravý sociální kontakt. Stromy, keře a zeleninu můžete zalévat i nadále dle vlastního uvážení a Odbor životního prostředí takovou aktivitu podporuje. Domácí výroba potravin je tou nejšetrnější k životnímu prostředí a vzrostlý strom tou nejúčinnější klimatizací.“

Bez vody to zkrátka nejde…
foto: pixabay

PŘÍŠTĚ TO MŮŽE BÝT HORŠÍ
„Do budoucna Vás žádám o zodpovědný přístup při hospodaření s pitnou vodou, vodou užitkovou a hledání cest k řešení. Situace se může opakovat i v příštích letech a může být i výrazně závažnější, nevylučuji ani zavedení daleko přísnějších opatření a jejich nekompromisní vymáhání. Při plánování zahrad a staveb uvažte pořízení akumulačních nádrží, čistíren šedých vod, jiné způsoby recyklace vody z domácnosti a při samotné realizaci zahrady užití jiného druhového složení.“

Zalévejte dešťovou vodou
Foto: pixabay

SPRÁVNÉ SLOŽENÍ POROSTU POMŮŽE
„S úspěchem lze využívat jetelotravní směs odolnou suchu, luční směs, pouze jetel určený k náhradě trávníku (naleznete pod názvem MICROCLOVER), půdokryvné dvouděložné rostliny, nebo sukulentní druhy. Významný vliv má i výška a četnost seče. Ostatně na internetu naleznete mnohá řešení, případně můžeme poskytnout konzultaci.“

Využívejte veřejná koupaliště
Foto: pixabay

POZOR NA STUDNIČNÍ VODU
„Rozhodně nedoporučuji realizovat nové studny za účelem závlahy. Voda ve studních je velice vzácným zdrojem s dlouhým koloběhem v řádu až desítek let v závislosti na geologické struktuře. Co dnes vyčerpáme na trávník nám může za pět let chybět k pití, nebo sprchování.
V současnosti čelíme mnohým výzvám, ale voda je základem života a životní prostředí máme jen jedno a měřítkem síly společnosti je schopnost takové překážky překonávat, poučit se z nich a v budoucnosti jim předcházet,“ uvedl RNDr. Michal RyšánVedoucí odboru životního prostředí.

09.06.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky