Nnoviny

Chirurgie má nového zástupce primáře – nastoupil traumatolog MUDr. Martin Podlas

Čáslavská nemocnice se pomalu den po dni vzpamatovává z kritického období, kterým si v posledních letech prošla. Nyní se nejrychleji vrací k plnému provozu její chirurgické oddělení, které má již nového primáře MUDr. Vladimíra Červinku a nyní do týmu přibyl i jeho zástupce MUDr. Martin Podlas.

Odkud do naší nemocnice MUDr. Martin Podlas přišel, jaká je jeho předchozí praxe a jak je prozatím v Čáslavi spokojený? Na všechny dotazy odpověděl v krátkém rozhovoru. 

Pane doktore, odkud jste vlastně do čáslavské nemocnice přišel? 
Ihned po dokončení studií v Hradci Králové jsem nastoupil na Oddělení úrazové chirurgie pardubické nemocnice, kde jsem působil až do této mojí první profesní změny. Jde o patnáct let praxe v tomto oboru, pro který mám samozřejmě také atestaci. 

Je tedy předpoklad, že se s Vámi budou setkávat hlavně pacienti, kteří do nemocnice přijdou s úrazem po nějaké nehodě…
Ano, i v Čáslavi bych se chtěl dominantně věnovat právě úrazové chirurgii, abych pomohl pozvednout péči o zraněné pacienty do té podoby, jakou pacienti očekávají od dobře zavedené městské nemocnice. To ale neznamená, že půjde výhradně o takovéto zákroky. 

Jak jste se vlastně do čáslavské nemocnice dostal? 
To je jednoduché – oslovil jsem pana primáře Červinku s dotazem, zda by tady nepotřeboval traumatologa. Bylo to z mojí iniciativy, když jsem se doslechl, že sem pan primář přechází. Navíc někdy v životě přichází čas na změnu a ten čas asi právě nastal. Pocházím z Přelouče, kde také žiji. Není to daleko, takže kraj znám a na každodenní dojíždění to není nepřekonatelná vzdálenost. 

Jak vnímáte čáslavskou nemocnici jako člověk, který prozatím není zatížený žádnými hlubokými vazbami k lidem nebo prostředí? 
Mně se tady strašně líbí. Mám pocit, že jsou tady všichni optimisticky naladěni. Vidím radost personálu z toho, že se to tady zase začíná rozjíždět, a celkovou ochotu pracovat, i když je tady teď opravdu hodně práce. Jsem překvapen ochotou zdejších lidí dělat nejrůznější změny – a tady bych rád vyzdvihl třeba práci staniční sestry, ale samozřejmě i dalších. Každému záleží na tom, aby se úroveň péče o pacienty pozdvihla. Myslím si, že tady chtějí dělat dobrou medicínu. 

Jaký je hlavní rozdíl mezi Vaším minulým a současným působištěm? 
Oproti velké nemocnici v Pardubicích, odkud přicházím, je ta čáslavská doslova rodinná. Vidím to třeba na příkladu zdejší vrchní sestry Chirurgického oddělení, s níž jsem procházel nemocnici. Každý každého zná, většinou si tykají, a to od primářů až po sanitáře. Zdá se mi, že jsou tady všichni jedna dobrá parta. 
Velký dojem na mě udělal už den nástupu, kdy se mě ujal sám pan ředitel, osobně mě provedl po nemocnici a všem mě představil. Je to nepředstavitelný rozdíl v porovnání s anonymitou velké nemocnice. 

Co nového tedy ještě pacienty čeká po Vašem nástupu? 
V současné chvíli připravujeme traumatologickou poradnu, která by měla fungovat dvakrát týdně – pondělky a čtvrtky. Musíme ale ještě dořešit konkrétní pravidla. Obecně by měla ambulance sloužit pro kontroly po operacích nebo vážnějších úrazech, případně ke konzultacím. Pakliže to bude v mých silách, budu se vždy snažit poradit a pomoci. 

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho spokojenosti na novém pracovišti. 

TZ Městská nemocnice Čáslav

12.02.2023 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky