Nnoviny

Jak vlastnit kastrovanou kočku a přijít k pěti koťatům aneb čtení pro všechny milovníky zvířat

PŘIŠLO DO REDAKCE – Po několika otevřených dopisech čistě politického rázu přišel do redakce i velmi milý text, který rádi zveřejňujeme. Na přání autorky její jméno neuvádíme, redakci je ale známo.

Vážení čtenáři, myslíte, že to není možné, mít kastrovanou kočku a koťata? Souhra náhod může zapříčinit i věci nereálné a veskrze nepravděpodobné.
První náhoda se odehrála před třemi lety, kdy k nám do rodinného domku na zahradu přišla mňoukající hladová vyhublá číča, která nebyla nikoho z okolí. Dali jsme jí najíst a ona spokojeně usnula ve stínu pod koniferami. Když jsme to klubíčko tak pozorovali, tak jsme si řekli, že místa je u nás dost a že si ji necháme.

MLÉKO URČITĚ NE
Kromě radosti z milého zvířete, jsme si museli rychle rozšířit znalosti z oboru chovatelství koček. Například, že kočka by neměla pít kravské mléko, protože laktóza je pro ni těžce stravitelná a číča má pak průjem. Dále, že kočku musíme odčervit a podívat se, jestli nemá blechy. Dověděli jsme se, čemu se říká kapsička a také, že je dobré dát naši Micinku včas kastrovat, pokud nechceme, aby měla koťata. A tak jsme ji v půl roce dali kastrovat, protože koťata jsme nechtěli. Postupně jsme Micku vypiplali a teď je z ní krásná tříletá dáma, která je miloučká a zároveň velká individualistka, přesně tak, jak to kočky mají od přírody nastavené.

Mourek rád pozoruje dění a zapojuje se do hry.

NEČEKANÉ SETKÁNÍ
Před dvěma týdny se odehrála další náhodička. Naše Micinka, procházejíc se po zahradě, najednou začala vrčet a plížit se ke garáži. Něco černého se tam rychle mihlo a zalezlo do mezery pod garáž. Záhy jsme objevili pět asi šestinedělních koťat. Přivedla je tam toulavá číča, která neměla takové štěstí jako ta naše, aby se jí někdo ujal a poskytl jí domov. Volali jsme do Ligy na ochranu zvířat, paní Sylva Petrů nám řekla, že v tomto období je překoťatováno, a zda bychom koťata mohli odchytit a socializovat. Tak se stalo, že máme kastrovanou kočku a pět koťat v dočasné socializační péči.

Čertík kouká na otevřené okno, měl by spády utéct na balkón.

KASTROVANÁ KOČKA A PĚT KOŤAT
Dvě hravá černá, kluka a holčičku. Jedno mourovaté, to je taky kluk. Jednoho černobílého kocourka, ten se musel léčit z rýmy. A jednu krásnou mazlivou bílo-mourovatou kočičku, která, bohužel, už měla velký zánět jednoho očička, a proto jí ho musel veterinář vyjmout.
Zkušenosti s naší číčou se nám teď hodily. Žádné krabicové mléko, odčervit, prohlédnout u veterináře. A taky nerozmazlit, takže k jídlu především granule a kapsičky jednou za čas na zpestření. Příjemným překvapením pro nás bylo, že koťata okamžitě začala chodit na kočkolit, takže čistotná na jedničku s hvězdičkou. Teď už je to víc o hraní, zvykání na mazlení a na přítomnost lidí a o shánění nového domova, ten sháníme ve spolupráci s Ligou.

Mija má krásnou srst, s Čertíkem jsou k nerozeznání.

UŽITEČNÁ INFORMACE A POMOC
Ve spolupráci s Ligou jsme si také troufli na odchyt toulavé číči, abychom ji dali kastrovat. Liga nám zapůjčila odchytovou klec. Klec musí být umístěna na místo, kam kočka chodí. Dali jsme ji po dohodě se sousedem k němu do přístřešku na seno. Potom se musí zakrýt látkou, aby v ní kočička měla pocit bezpečí a nepomlátila se o drátěnou konstrukci. Do klece se dá potrava pro kočky a pak už se jen čeká a čeká… Nejdříve se k našemu překvapení chytil kocour, místní inseminátor. Toho jsme tam nikdy předtím neviděli. Obešli jsme proto okolní domky, abychom se zeptali, zda něčí není. Nebyl. Asi za týden po něm se chytila kočina. Oba jsou už vykastrovaní. Budou klidnější, kastrací se předchází i rakovině a zánětům. Navíc nebudeme v naší části obce zakoťatovaní, protože toulavé kočky mohou být za rok třikrát až čtyřikrát březí, což je nějakých cca 15 koťat za rok.

Lupínka, mazlivá kočička, je den před vyndáním stehů.

PROBLÉM PRO KOČKY I KOŤATA
Nemocné a podvyživené jsou pak nejen kočičí maminky, ale i narozená koťata. Kastraci u toulavých koček hradila Liga na ochranu zvířat z kastračního programu. Mimochodem, Liga hradila i léčbu koťat a operaci očička malé kočičky.
Tak jsme se zase něco o letošních prázdninách přiučili. Letos především to, že když víme o toulavé kočce, tak je potřeba jednat zavčas, než bude březí. To znamená ji ve spolupráci s Ligou odchytit a dát kastrovat. Ne tedy ji zastřelit nebo utopit, případně další náměty a rady, které jsme dostali od některých rádoby chytrých jako doporučení co udělat s nalezenými kočkami a koťaty.

Mikešek se olizuje po vitamínové pastě. Koťatům chutná.

PROSTOR PRO OSVĚTU
Myslím si, že je v této oblasti ještě hodně práce pro všeobecnou osvětu. Vzdělávání ve školách by mělo také zohlednit v hodinách přírodopisu tuto část gramotnosti potřebnou pro praktický život. Vysvětlit žákům a studentům, že jsou tady organizace, které pomohou a poradí a že lékařská věda je už na jiné úrovni než kdysi, kdy se porodnost koček regulovala topením koťat.
Tak tedy jdu nakrmit koťata a naši Miciš a udělat nějaká fota, aby brzy koťátka našla nové milující páníčky. Hezké léto všem.

Číča se po kastraci musí hlídat, veterinář určí, kdy dostane napít a najíst.


Užitečné odkazy:
Liga na ochranu zvířat – web
Liga na ochranu zvířat – FB


23.07.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky