Nnoviny

Probíhají restaurátorské práce na kostele sv. Petra a Pavla. Památka si to zaslouží

ROZHOVOR – Již několik měsíců můžeme sledovat opravy, probíhající na kostele svatých Petra a Pavla. Co konkrétně se tady děje a kdy bude hotovo? Zeptali jsme se zdejšího faráře Zdeňka Skalického.

Pane faráři, co se tedy děje na zdejším kostele a kdy bude hotovo?
„Opravuje se průčelí kostela, jeho hlavní portál. Práce byly zahájeny v květnu a plánované dokončení je v září tohoto roku. Jde o očištění náhrobků, vsazených do zdi kostela, reliéfu Petra a Pavla nad vchodem do kostela, který zhotovil sochař Sucharda na počátku 20. století při velké regotizaci místního chrámu v roce 1911.

Kdo restaurátorské práce provádí?
Do akce byl zaangažován kutnohorský akademický sochař a restaurátor Josef Pospíšil a jeho tým, známý z oprav snad všech pomníků a soch v Čáslavi. Jsem rád, protože pan Pospíšil dělá tuto práci s citem a ohledem na požadavky památkářů. Musím říct, že památkáři s touto obnovou samozřejmě souhlasili a také bych rád připomněl, že jsme dostali grant z ministerstva kultury, který podpořilo i město Čáslav.

Opravený kostel si zachová duch historické stavby
Foto: nnoviny

K probíhajícím pracem se vyjádřil i restaurátor pan Josef Pospíšil.
„Problémem je vzlínání spodní vody do soklového zdiva, což znamená, že kámen trpí. Bylo třeba jej očistit, zpevnit a lokálně doplnit umělým kamenem. Teď jsou práce ve fázi, kdy probíhá lokální barevná retuš částí, které se doplňovaly, aby byly zapojeny do celku.“

Jak vysvětlil dále pan Pospíšil, jsou v podstatě dvě možnosti restaurátorského zásahu. Buď dosáhnout co nejčistší podoby, aby stavba nebo socha vypadala “jako nová” (což se v voučasné době příliš nepoužívá) nebo se jako v tomto případě památka opraví tak, aby bylo znát její stáří včetně omytí deštěm a podobně… „Pokud bychom chtěli dosáhnout například dokonalé čitelnosti náhrobků, vsazených do zdi kostela, museli bychom každé písmeno přemodelovat. Tím by se ale všechno posunulo zcela jinama to jsme nechtěli,“ vysvětlil.
„Nechceme dosáhnout toho, aby část kostela vypadala jako nová a zbytek naupraveně. Jde o to, aby nově opravené části zapadaly do celku. Ideálem je, aby laik ideálně nepoznal, že se tady nějaký zásah odehrál.“

Po dokončení opravy této části kostela je v úvahách i pokračování na jeho jižní straně, tedy směrem k základní škole. Vše bude ale podle zdejšího faráře záviset na finančních možnostech. „ Zde je dobře vidět, jak jsou náhrobky již smyté, tváře jsou nerozpoznatelné a podobně. Vše je tedy jen otázka grantů, spoluúčasti farnosti a pak samozřejmě také půjde o to, zda na to bude mít realizátor dostatečnou kapacitu,” uvedl.

21.08.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky