Nnoviny

Dopravní nehoda v Horních Bučicích

Čáslavsko – Všichni víme, že s alkoholem v krvi za volant nesmíme. Mnoho lidí ale toto pravidlo bohužel nedodržuje, a tak pak policisté i lékaři musí řešit zbytečné dopravní nehody.

NEHODA NA PŘEHLEDNÉM ÚSEKU
Dne 5. října 2020 došlo ve večerních hodinách na přímém a přehledném úseku silnice číslo I/17 v obci Horní Bučice k dopravní nehodě. Osmnáctiletý řidič osobního vozidla značky Škoda Octavia řídil ve směru od Čáslavi k obci Dolní Bučice. Dle prvotních informací řidiče, reagoval na pohyb srny v jízdní dráze, strhnul řízení vpravo a plynule sjel do pravého silničního příkopu. Zde čelní částí vozidla narazil do hrany zpevněného mostku, čímž došlo k vymrštění automobilu zpět na vozovku.

ŘIDIČ NEBYL STŘÍZLIVÝ
Při události nedošlo ke zranění osob, vliv alkoholu byl u řidiče, po provedeném poučení, zjišťován odborným měřením kalibrovaným přístrojem Drager. Dechová zkouška ukázala pozitivní hodnoty ve výši 0,32 promile alkoholu v dechu. Po provedeném poučení řidič nežádal odběr krve nebo biologického materiálu. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním zjištěna ani řidičem uplatněna.

Příčiny, okolnosti a míra zavinění této nehody je v šetření.

ALKOHOL ZA VOLANT NEPATŘÍ!
Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.
Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.
Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu. I přes veškerou snahu policistů prováděním dopravních akcí a zvýšeným dohledem na pozemních komunikacích není na našich silnicích úplně bezpečno, neboť především řidiči a všichni účastníci silničního provozu musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to je snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí P ČR Kutná Hora

07.10.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky