Nnoviny

Kolik stojí jízda pod vlivem alkoholu? Víc, než by mnozí čekali

Kutnohorsko – Dechová zkouška ukázala i 2,42 promile alkoholu v dechu. Opravdu to stojí řidičům za ten risk a vysoké pokuty?

Dopravní policisté vyjížděli v úterý 27. října 2020 krátce před čtvrtou hodinou odpoledne k dopravní nehodě osobního vozidla značky Ford. Pětapadesátiletý řidič s tímto vozidlem jel ve směru od obce Čížov do obce Chabeřice. Před nechráněným železničním přejezdem se díval, zda nejede vlak ve směru od obce Kácov, a přitom s vozidlem vyjel vpravo mimo komunikaci, kde srazil dopravní značku STOP P6 a Výstražný kříž pro železniční přejezd jednokolejný.
Následně s automobilem sjel do kamenného koryta, které se nacházelo vedle železničního přejezdu mezi kolejištěm a travním porostem, kde zůstal s vozidlem stát. Vzhledem k tomu, že vozidlo zasahovalo přední částí do profilu průjezdu vlaku, byl provoz na železniční trati zastaven. Dechová zkouška u řidiče naměřila hodnoty ve výši 2,34 promile alkoholu v dechu. Řidič požití alkoholu před jízdou doznal a odběr krve nežádal. Ke zranění osob naštěstí nedošlo.

OPILÝ ŘIDIČ V ČÁSLAVI
Ve čtvrtek 29. října 2020 řídil dvaačtyřicetiletý muž ve městě Čáslav vozidlo značky Citroen Berlingo, kde byl krátce před devátou hodinou večer v ulici Masarykova stavěn a kontrolován. Provedená dechová zkouška u řidiče následně naměřila pozitivní hodnoty ve výši 1,22‰ promile alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami podezřelý souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. Čáslavští policisté ještě téhož dne řidiči sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ je veden ve zkráceném přípravném řízení.

OPILCI SE NEVYHÝBAJÍ ANI KUTNÉ HOŘE
Ve stejný den, krátce před desátou hodinou večerní, byl v obci Kutná Hora policejní hlídkou zastaven a kontrolován další řidič. U pětatřicetiletého řidiče byla naměřená hodnota dechové zkoušky také pozitivní. Naměřená hodnota ukázala až 1,19 ‰ alkoholu v dechu.

Řidič u Čížova nezvládl situaci a sjel mimo vozovku
Foto: PČR

2,42 ‰
Následující den 30. října 2020 po čtrnácté hodině byl v obci Čestín – Polipsy policejní hlídkou zastaven a kontrolován dvaačtyřicetiletý řidič vozidla značky Škoda Octavia. Řidič při kontrole předložil pouze občanský, technický průkaz a zelenou kartu od vozidla. Řidičský průkaz nepředložil. Následná provedená dechová zkouška naměřila 2,42 ‰ alkoholu v dechu. Požití alkoholu řidič na místě doznal a s naměřenými hodnotami souhlasil.

ZÁKAZ DALŠÍ JÍZDY
Řidičce i řidičům, u nichž byla zjištěna přítomnost alkoholu v dechu, byla zakázána další jízda. Policisté  ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Návykovou látkou se dle §130 trestního zákoníku rozumí „alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování.“

PŘESTUPEK NEBO I TRESTNÝ ČIN
Pokud usedneme za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, dopouštíme se tak přestupku nebo trestného činu. Níže uvedená tabulka popisuje, jaké sankce hrozí řidiči za přestupek. První sloupec popisuje přestupkové jednání. Druhý vysvětluje nevyšší možnou pokutu, kterou může policista přestupci uložit. Třetí sloupec znázorňuje (v rozmezí od – do) sankce, které je možno uložit ve správním řízení. Čtvrtý sloupec uvádí (v rozmezí od – do) zákaz činnosti a poslední sloupec vyjadřuje počet bodů za konkrétní spáchaný přestupek.

ZBYTEČNÉ POKUTY
Opravdu řidiči neví, co s penězi? Někdy to tak vypadá, protože když už nic jiného, měla by je od jízdy pod vlivem návykovýách látek odradit alespoň vysoká pokuta, které se vystavují. O jaké částky jde?

Alkohol a jiné návykové látky v dopravěPříkaz na místě
(Kč)
Správní řízení
(Kč)
Zákaz činnostiBody
Řízení vozidla nebo jízda na zvířeti bezprostředně po požití alkoholu nebo Jiné návykové látky nebo v době, po kterou je řidič ještě ovlivněn2500 – 200006 měsíců – 1 rok7
Řízení vozidla nebo jízda na zvířeti ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil užitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky25000 – 500001-2 roky7
Odmítnutí podrobit se vyšetření, zda řidič při řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti nebyl ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látku25000 – 500001-2 roky

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. To má za následek prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá u řidičů tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí, P ČR Kutná Hora

Úvodní ilustrační foto: needpix

02.11.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky