Nnoviny

Výměna primářů a chirurgové na částečné úvazky. Jaká je situace v městské nemocnici?

Čáslav – Zasedání čáslavských zastupitelů přineslo i dotaz na stav městské nemocnice. Co se zastupitelé i veřejnost dozvěděli?

Na listopadovém zasedání městského zastupitelstva zazněla mimo jiné otázka na současný personální stav ve zdejší nemocnici. Problém v minulých měsících vznikl hlavně na chirurgickém oddělení, odkud odešli z mnoha důvodů dva lékaři, MUDr. Šroněk a primář oddělení MUDr. Spáčil. MUDr. Spáčil nyní působí v kutnohorské nemocnici a MUDr. Šroněk v současné době působí mimo zdravotnictví.

PRŮBĚŽNÁ INFORMACE
Dotaz na průběžné řešení situace, kterou na jednom z minulých zasedání zastupitelstva nazval MUDr. Tichý krizí, vznesl zastupitel za ANO Drahomír Blažej a odpovědi se ujala radní Michaela Mandáková. V prosinci by pak na posledním letoším zastupitelstvu měla být přednesena souhrnná zpráva o celkové situaci v nemocnici a o řešení, které se podařilo v této souvislosti nalézt, pokud takové bude.

CHIRURGOVÉ NA 0,2 A 0,8 ÚVAZKU
„Na chirurgii byl pověřený vedením MUDr. Bělehrádek, na 0,8 úvazku nastoupil další atestovaný lékař, pracuje tam MUDr. Baláž a od října na 0,2 úvazku MUDr. Vostrov. Paní doktorka Hradecká jezdí v měsíci listopadu vždy v pátek. Služby tedy máme pokryté,“ konstatovala doktorka Mandáková s tím, že probíhají i akutní operace. Z jejího vyjádření tak plyne, že péči na chirurgii zajišťují dva lékaři na plný úvazek, další dva se dělí o třetí úvazek a jedna lékařka vypomáhá pouze jeden den v týdnu. O tom, zda je tento stav dostačující se radní pro zdravotnictví nezmínila.

VÝMĚNA PRIMÁŘŮ
MUDr. Mandáková dále uvedla, že dojde k výměně primářky na hematologicko-transfuzním oddělení a na oddělení klinické biochemie. Provoz interního oddělení podle jejích slov zajišťuje dvanáct lékařů, nebylo ale uvedeno, zda se jedná o plné úvazky. LDN má dva lékaře, z gynekologického oddělení jeden lékař odešel a nemocnice za něj náhradu nyní nemá. Dětské oddělení má pět lékařů.

HLEDÁ SE PRIMÁŘ CHIRURGIE
„Hledáme primáře pro chirurgické oddělení, protože pan doktor Bělehrádek je v určitém věku a nepředpokládáme, že by tady pracoval dalších patnáct let. Snažíme se tým omladit a stabilizovat. Je to ale složité, chirurgové chybí,“ řekla doktorka Mandáková.

ZA MĚSÍC PŘIJDE PŮLROČNÍ ZPRÁVA
Na červencovém mimořádném zasedání zastupitelstva navrhla opozice jako jedno z možných řešení krize v nemocnici odvolání ředitele a jeho nahrazení jiným managerem. Tento návrh koalice odmítla. Následně bylo odsouhlaseno usnesení, hovořící o termínu do prosince, což má být doba, po níž bude dosavadní řešení situace shrnuto. Jaké tedy budou výsledky ke konci roku se dozvíme již příští měsíc.

04.11.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky