Nnoviny

Šest lip na Žižkově náměstí je už jen minulostí. Jak to bude dál?

Čáslav – Šest lip na Žižkově náměstí, konkrétně v parku u sochy Jana Žižky z Trocnova, bylo pokáceno. Jak bude park vypadat v budoucnosti?

Šlo o čtyři lípy starší a dva mladší stromy. Podle vyjádření místostarosty města Martina Horského nebyly staré ani mladé stromy v dobrém zdravotním stavu. Jak bude park vypadat v příštím období?

Nové stromky budou mít kmínky v průměru kolem 6 cm
foto: nnoviny

MLADÉ LÍPY
V příštích týdnech by měly být pokácené lípy nahrazeny mladými stromy. Půjde opravdu o mladé stromky s obvodem kmene kolem 20 centimetrů, tedy v průměru přibližně 6 centimetrů. Novými lípami by také měla být doplněna alej za sochou Jana Žižky.

SPECIÁLNÍ SUBSTRÁT
Nové stomy budou podle vysvětlení místostarosty města do směsi zeminy a substrátu, který je schopen zadržovat vodu tak, aby měly stromy co nejlepší podmínky. Jak budou prosperovat, uvidíme v příštích letech.

Ani tyto mladé lípy nebyly podle slov místostatosty města zdravé
Foto: nnoviny

NÁVRAT TISU
Do parku se také vrátí velký tis, a to na místo, kde byl před časem pokácen keř, který spolu s tím, jenž v parku zbyl, tvořil pozadí pro sochu Jana Žižky. Mělo by jít o čtyřmetrový keř, který bude ukotven speciálním systémem pod zemí, aby se nevyvrátil, než se svými kořeny bezpečně uchytí.

JAK BUDE VYPADAT PARK?
Podle informací, volně dostupných na internetu, nechalo město zpracovat nový projekt podoby této části Žižkova náměstí v hodnotě bezmála 170 tisíc korun. Pro Nnoviny jsme se již před časem snažili získat podrobnější informace, ale ty podle sdělení tiskového mluvčího rady města měly být nejprve představeny na stránkách Čáslavských novin, což se prozatím nestalo. Jak tedy bude park u sochy Jana Žižky vypadat? Na odpovědi si zjevně musíme počkat.

22.11.2020 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky