Nnoviny

Kutnohorská průmyslovka v době covidové nespí. Vrací se i k silnoproudu

Kutnohorsko – Jen několik posledních týdnů zbývá do termínu ukončení příjmu přihlášek na střední školy. I přesto se někteří ještě rozhodují. Jednou z možností je i kutnohorská průmyslová škola. Co může svým současným i budoucím studentům nabídnout a jak to ve škole vypadá nyní, v “době covidové”?


Tak už máme čtvrtý měsíc od přijetí vládních opatření v boji proti druhé vlně koronaviru. Nic neběží podle původních představ, jedno nařízení nahrazuje druhé. V některých oblastech života se restrikce zpřísňují, jinde naopak zmírňují. Mnoho lidí své dlouhodobé plány nyní nahradilo životem z přítomnosti, který starostlivě hlídá národní bezpečnostní systém PES.

Foto: archiv školy

JE TO VÝZVA
Kutnohorská průmyslovka přijala tuto situaci jako výzvu k autoevaluaci a ke zdokonalení svých služeb, které v oblasti vzdělávání veřejnosti nabízí. Rozhodně neplatí, že absencí studentů v budově škola odpočívá. Samotní pedagogové by mohli vyprávět, kolik hodin už strávili se svými studenty u komunikační platformy MS Teams a kolik času proseděli nad počítačem při přípravě digitálních materiálů pro tuto formu vzdělávání. Stejným způsobem pak probíhají i provozní porady, pedagogické konference a další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Foto: archiv školy

JABLOTRON 100+ A DALŠÍ AKTIVITY
Mimo své standardní činnosti je ale škola aktivní i v mnoha dalších oblastech. Jedním z příkladů bylo uspořádání e-learningového kurzu Certifikace JABLOTRON 100+ (2020), díky kterému studenti mohli získat svůj první certifikát, potvrzující jejich odbornost. Distanční variantu kurzu škola domluvila s partnerskou organizací Jablotron Alarms a.s. jako náhradu za zrušené školení tématu zabezpečení objektů a staveb.
Další úspěšnou aktivitou v „covidové“ době je aktivní účast školy v projektu „Jdeme do toho s Kybernou“. Tento projekt, spolufinancovaný Evropskou unií, jehož garantem je Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky v Hradci Králové, přinesl studentům kutnohorské průmyslovky nové technologie z oblasti automatizační techniky.

Foto: archiv školy

VÝUKOVÉ MODELY A DALŠÍ MOŽNOSTI
Škola má k dispozici inovativní výukové modely pro tematické okruhy spojené s implementaci PLC digitálních technologií. V rámci výuky mohou vznikat moderní aplikace z oblasti robotiky, internetu věcí (IoT) a techniky řízení inteligentních budov. Pracoviště byla vybavena PLC systémy společnosti Teco, a.s., modely robotů, dopravníků, robotizovaných vozidel a stavebnic inteligentních budov firmy SmartBit s.r.o. Nedílnou součástí pracovišť se staly i prostředky výpočetní techniky a 3D tiskárna.

Foto: archiv školy

SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIKA
Jedním z dlouhodobých strategických cílů, pro které se v současnosti škola na základě požadavku praxe rozhodla, je návrat k výuce silnoproudé elektrotechniky. Tradice silnoproudu na naší škole sahá do počátku padesátých let minulého století. Škola odstartovala přípravy nového zaměření Elektroenergetika, které vybraným studentům oboru Elektrotechnika poskytne potřebné znalosti z oblasti výroby, rozvodu a užití elektrické energie. Skladba nových předmětů podpoří v současnosti perspektivní a zajímavá témata elektromobilita, alternativní zdroje energie či aplikace světelné techniky.

Ing. Zbyněk Vála, zástupce ředitele

14.01.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky