Nnoviny

Domácí hospic Kolín pomáhá i na Čáslavsku. Co nabízí a co potřebuje?

Čáslavsko – I když se nám to nelíbí, je to zkrátka skutečnost – samozřejmou součástí našich životů je bohužel i smrt. O umírající se starají i pracovníci Domácího hospicu Kolín, kteří v případě nutnosti dojíždějí i do Čáslavi a jejího okolí.

Domácí hospic založila před více než dvěma lety Dagmar Ruferová. Do té doby pracovala v oblasti evropských dotací, ale dostala se do fáze, kdy se rozhodla povolání změnit – pracovat tam, kde to bude považovat za prospěšnější. A vzhledem k jejímu dlouhodobému vztahu ke zdravotnictví a péči o seniory bylo brzy rozhodnuto. Jenomže založit domácí hospic není nic jednoduchého.

INFORMACE, ÚŘADY, PENÍZE…
Podle vysvětlení Dagmar Ruferové bylo samozřejmě nutné nejprve nasbírat dostatek informací, navštívit již fungující zařízení, vyřídit úřední náležitosti – a sehnat spolupracovníky, kteří by byli ochotni a také schopni se takové práci věnovat. Nestěžuje si. Naopak vyzdvihuje okamžitou ochotu MUDr. Michaely Zugarové z kolínské nemocnice, která se ihned nabídla ke spolupráci. Ani ostatní ale příliš neváhali. Hospic přitom mimo odborného lékaře a zdravotních sester potřebuje také sociálního pracovníka, psychologa nebo faráře. Další člověk se musí starat o shánění prostředků pro činnost takové neziskové organizace. Jednoduché to není, ale když je odhodlání, podaří se i zdánlivě nemožné.

V ČEM SPOČÍVÁ PRINCIP DOMÁCÍHO HOSPICU?
„V poslední fázi života chce mít nejen samotný pacient, ale i jeho rodina klid. Potřebují vědět, že pokud je něco potřeba, je tady člověk, který na ně má čas,“ vysvětlila Dagmar Ruferová podstatu takové péče. Ta se skládá jak ze zdravotní pomoci v případě bolestí nebo jiných problémů, ale také z psychické podpory. Na tu bohužel v nemocnicích často není čas. Pokud si rodina může dovolit o svého člena v jeho posledních dnech pečovat doma, může se opřít i o pomoc pracovníků domácího hospicu. Ti mají vždy stanovené tak široké působiště, aby mohli na každé místo, ke každému pacientovi v kteroukoliv denní i noční hodinu dojet do půl hodiny. Stačí zavolat…

Domácí hospic založila Ing. Dagmar Ruferová
Foto: nnoviny

BEZ PENĚZ TO NEJDE
Kolínský domácí hospic je příspěvkovou organizací, která získává finanční prostředky na svoji činnost z příspěvků kraje, města Kolína, které ji podporuje roční částkou půl milionu korun. Přispívají i další obce včetně Čáslavi, odkud na účet hospicu přišlo dvacet tisíc korun. Na samotné pacienty, respektive jejich rodiny, pak zbývá symbolický poplatek dvou set korun denně. Podle Dagmar Ruferové jde o paušální částku bez ohledu na množství poskytovaných služeb. Je tedy jedno, zda sestra přijede jednou nebo třeba třiktár denně, pokud je to potřeba.

NABÍZÍ I PŮJČOVNU KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK
„Jako domácí hospic máme pro naše pacienty k dispozici také půjčovnu kompenzačních pomůcek, můžeme nabídnout polohovací postel, toaletní židli, oporu pro chůzi a podobně. I tato služba je plně zahrnuta ve zmiňovaném poplatku,“ vysvětlila zakladatelka a ředitelka domácího hospicu.

Ruce, Staré, Stáří, Starší, Zranitelné, Péče
Každý budeme jednou odcházet – a budeme si přát, abychom na to nebyli sami
Foto: pixabay

KAŽDÁ RADA JE DOBRÁ
Další službou, kterou mohou (nejen) rodiny pacientů využívat, je poradenství – při péči o členy rodiny mají například nároky na finanční příspěvky a podobně. Pracovníci hospicu jsou schopni poradit i v této oblasti. V případě potřeby poskytnou také psychologickou oporu, a to i po odchodu pacienta. „Někdy je pacient se svojí situací smířen, chápe, že jeho život je naplněn a že odchází, ale rodina s tím smířena být nemusí. I toto je práce pro naše sociální pracovníky a terapeuty, abychom je na to uměli připravit,“ uvedla.

CHCETE A MŮŽETE POMOCI?
“Doba covidová” ale přinesla problémy i domácímu hospicu. Paradoxně nejde o rychlý nárůst počtu pacientů, jak bychom se mohli domnívat, ale naopak o odchod zdravotních sester. Proto v současné době hospic hledá nové spolupracovníky. Třeba jste to právě Vy.

HLEDÁME DO TÝMU SAMOSTATNOU VŠEOBECNOU SESTRU,
které dává smysl, aby lidé žili důstojně doma, i když jsou těžce nemocní, která se nebojí cestování autem a odpovědnosti a má ráda osobní svobodu v práci, která se i po těžkém dni s námi zasměje a bude vědět, že její práce má smysl a hlubší přesah.
Dle dohody nabízíme hlavní pracovní poměr, nebo částečný úvazek, DPP, DPČ. Nabízíme i spolupráci lékařům se zájmem o paliativní medicínu. Zavolejte nám, nebo napište a zjistíme, jestli jsme naladěni na stejnou vlnu.


Kam zavolat? Všechny kontakty i další informace o Komácím hospicu Kolín najdou zájemci na jeho webových stránkách.
20.02.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky