Nnoviny

Kde roste letošní “Strom roku”? Možná právě v Čáslavi…

Jubilejní 20. ročník ankety Strom roku České republiky už odstartoval. Na www.stromroku.cz mohou lidé nominovat své favority až do Dne Země 22. dubna. Podat návrh může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce.

Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola. To má za sebou loňský Strom roku Jabloň u Lidmanů. Zda uspěla v evropské konkurenci odhalí Nadace Partnerství na www.evropskystromroku.cz 17. března v 15.00 hodin.

VÍTĚZEM JE KAŽDÝ PŘIHLÁŠENÝ STROM
V možná nejpopulárnější české anketě věnované životnímu prostředí se za dvacetiletou historii sešlo již 1 531 stromových přihlášek. „I když anketu Strom roku může vyhrát jen jeden strom, pro mě jsou vítězi všechny přihlášené. To, že jsou nominovány do ankety, totiž znamená, že je někdo má rád, zajímá se a pečuje o ně,“ nabádá Silvie Zeinerová Sanža z pořadatelské Nadace Partnerství.

CO POROTU ZAJÍMÁ?
Pro nominaci stromu do soutěže je potřeba znát několik základních údajů. Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 cm. Šance přihlášky významně zvýší také fotografie ze současnosti i minulosti nebo spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi. Jednoduchým formulářem provede web www.stromroku.cz.

LETNÍ HLASOVÁNÍ
Finálová dvanáctka vstoupí do letního online hlasování, které bude opět zpoplatněné. Vybrané finance rozdělí Nadace Partnerství zpět mezi finalisty ve formě grantu na výsadbu nebo ošetření stromů. Příběhy starých a vzácných stromů tak pomohou začít psát příběhy těch nových.

HARMONOGRAM SOUTĚŽE
1. 3. až 22. 4. Sběr nominací 
17. 3. 15.00 vyhlášení vítězů Evropského stromu roku online 
předběžně 3. 5. vyhlášení finálové dvanáctky 
od 24. 5. focení finalistů 
21. 6. start letního hlasování 
22. 9. vyhlášení vítězů

Roste Strom roku 2021 právě v Čáslavi? Možná ano, jen potřebuje podat pomocnou ruku a někoho, kdo ho do soutěže přihlásí. Můžeme se zapojit všichni. Který strom byste navrhli právě Vy?

06.03.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky