Nnoviny

FOTOGALERIE: Takto jsme slavili 85. narozeniny Miloše Formana v roce 2017

Čáslav – Na 13. duben tohoto roku připadá už 3. výročí úmrtí Miloše Formana, čáslavského rodáka, o jehož tvorbě není snad ani nutné příliš hovořit. Stejně jako on na svoje rodiště, vzpomínala i v minulosti Čáslav na něj…

Pandemie koronaviru bohužel překazila plánované odhalení busty na rodném domě Miloše Formana. Tohoto okamžiku se světoznámý režisér už bohužel nedožil. O to lepší pocit mohou mít Čáslaváci z toho, že se podařilo v roce 2017 uspořádat oslavu jeho pětaosmdesátých narozenin, která alespoň zprostředkovaně vzdala hold muži, který dobyl svět kinematografie.

Podpis Miloše Formana
Foto: Wikimedia Commons, volné dílo

Drobné pozornosti a hlavně gratulace místních lidí, kteří se s ním v mládí nebo i později setkávali, byly Miloši Formanovi doručeny prostřednictvím jeho zdejší rodiny. Místostarosta města Mgr. Daniel Mikš takto poslal do Ameriky pamětní list vedení města a vázu s motivem Čáslavi. Zároveň zástupce rodiny pan Václav Opasek převzal i dvě kresby profesora Zdeňka Sejčka.

Miloš Forman
Foto: Wikimedia Commons, Petr Novák, CC-BY-SA-3.0

Při té příležitosti promluvila také tehdejší ředitelka Dusíkova divadla, paní Eva Albrechtová, na kterou můžeme dnes už také bohužel jen vzpomínat. „Mimo 85. narozenin režiséra Miloše Formana si dnes připomínáme také 15 let od doby, kdy bylo naše kino pojmenováno právě po tomto patrně nejslavnějším čáslavském rodákovi,“ připomněla v této souvislosti další dnes již samozřejmou památku na muže, který na své rodiště nikdy nezapomněl. Jeho jméno nese čáslavské kino již od roku 2012.

Jak Čáslaváci slavili 85. narozeniny Miloše Formana? To si můžeme připomenout na několika dnes již mírně historických fotografiích. (Proč na zdech visely obrázky tramvají v Čáslavi? Právě to byl totiž dětský sen Miloše Formana…)

13.04.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky