Nnoviny

Nájemníci to unesou. Musí si uvědomit, že bydlí v komerčním nájmu, říká tajemník radnice ke zvýšení nájemného o 10 %

Čáslav – Na dubnovém zasedání městského zastupitelstva přišla na řadu také otázka zvýšení nájemného v městských bytech, které rada města schválila ve výši 10 %. Jak se k tomu staví vedení města? Jde prý o krokové zvyšování – znamená to, že příští rok poroste obdobně?

Jiří Havlíček (ČSSD) se na členy rady obrátil s připomínkou obyvatel města, kterým se zdá takový skok příliš velký.
„Obrátilo se na mě několik občanů, nespokojených s tím, že jim rada města od 1. května zvýšila nájemné v městských bytech o 10 %. Já osobně to považuji za celkem necitlivý krok, zvlášť v dnešní době, kdy je socioekonomická situace v naší zemi ne úplně růžová v důsledku covidu a zhoršující se ekonomické situace,“ uvedl Jiří Havlíček s tím, že by pochopil navýšení o inflaci a rozložení dalšího zvyšování nájemného do několika kroků – let.

JDEME CITLIVĚ, KROKOVĚ, V LIMITECH, ŘÍKÁ TAJEMNÍK
Podle tajemníka města se jedná o 143 “normálních” bytů, tedy nikoliv bytů v režimu DPS nebo pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Podle jeho slov se komerční nájemné ve městě několik let nezvyšovalo a je třeba je nyní srovnat s obvyklým nájemným. „Jsme ohraničeni maximálním zvýšením o 20 % za tři roky, tudíž jsme zvolili 10% navýšení. V DPS a ostatních bytech je nájemné zvýšeno jen o inflaci, což je 3,2 %. Myslíme si, že navýšení nájmu o 10 % u 143 bytů nájemníci skutečně unesou,“ uvedl tajemník úřadu. „Unáhlené to není… jdeme velmi citlivě, krokově a v zákonných limitech. Ani jsme nešli na maximum. Lidé si musí uvědomit, že bydlí v komerčním nájemném.“

PENÍZE NA OPRAVU BYTŮ
Na diskusi navázal starosta města s tím, že cílem není vyšší příjem města, ale získání financí na péči o bytový fond. Poukázal na SVJ v domech s privatizovanými byty, která zřizují fondy oprav. „Tak se musí chovat i město,“ konstatoval. Město by mělo při současném zvýšení nájmů získat ročně o 1,2 milionu korun více než doposud.

BYTY PRO NÍZKOPŘÍJMOVÉ SKUPINY
Doktorka Mandáková podotkla, že se postupným zvyšováním nájmů o inflaci v bytech pro nízkopříjmové skupiny a DPS postupně dorovnává výše nájemného s komerčními byty. „Stavíme sociální dům, kde budou byty pro nízkopříjmové skupiny obyvatel a matky samoživitelky, kde je nájemné stanoveno na 61,10 Kč za metr čtverční. Zvyšování nájemného je trend i v jiných městech, Praha navyšovala enormě a mně přišlo žinantní, abychom dávali nízkopříjmovým nájemné 61,10 Kč a říkali tomu sociální byty a lidem, kteří mají normální příjem a nejsou zařazeni v sociální skupině dávali 62 nebo 65 Kč za metr čtvereční,“ vysvětlila svoje pohnutky s tím, že kdo nebude mít finance na běžné bydlení, může si požádat o byt pro nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Nabízí se otázka, zda město využije tajemníkem avizovanou maximální možnou hranici zvyšování nájmů o 20 % v průběhu tří let. Pokud ano, bude nájemníky městských bytů čekat patrně obdobná situace i v příštím roce již jen s ohledem na jeho prohlášení, že jde o navyšování krokové – pak by toto byl jen krok první. O tom se ale na zasedání zastupitelstva prozatím nemluvilo.

21.04.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky