Nnoviny

Koželuhy čeká výstavba 28 domů. Město uvažuje o výstavbě “na klíč”

Čáslav – Jak to vypadá s plánovaným projektem nové výstavby v Koželuhách? Tento dotaz položil na jednání zastupitelstva Mgr. Daniel Mikš (ČSSD) a odpověděl na něj místostarosta města Martin Horský (ČPV). Podle jeho vyjádření bude vedení města v tomto ohledu již brzy moudřejší. Jedná se o financování, město by mohlo prodávat již hotové domy. Jde také o to, jak hluboko by museli budoucí majitelé sáhnout do kapsy.

DOTAZ Mgr. DANIELA MIKŠE
Poměrně nedávno proběhlo projednávání k výstavbě v Koželuhách. Chtěl jsem se zeptat, jak to s tímto projektem v současné době vypadá, protože ještě nedávno se nevědělo, o jakém druhu výstavby se uvažuje – zda bude na klíč nebo bude stavět každý zvlášť. Kdy se začně stavět?

Umístění pozemků (modré ohraničení) a vyznačení výhledu na věž kostela svatých Petra a Pavla
Foto: meucaslav.cz

ODPOVĚĎ MARTINA HORSKÉHO
Víte, že se veřejné projednávání nemohlo udát tak, jak jsme všichni zvyklí – abychom se potkali s lidmi, s občany. Proto jsme udělali setkání alespoň distančně přes Microsoft teams, kde byl přihlášen i architekt studie. Studii jsme lidem představili a na dotazy odpověděli.

Studie Koželuhy je i vyvěšena na webu, můžete se s ní seznámit i dál, mohli jste se zúčasnit i distančního projednávání. V tuto chvíli máme hotové veškeré průzkumy, máme hotové zaměření pozemku, zažádáno o přeložení vysokého napětí do země Studie specifikovala počty rodinných domů – solitéry, dvojdomky a řadovky v celkovém počtu 28 domů. Specifikovala i výměry pozemků, ve studii je všechno vidět a jsou tam i vizualizace tak, abychom si to mohli lépe představit. V tuto chvíli dáváme dohromady způsob financování, během 14 dnů bychom měli být o mnoho chytřejší, jakým finálním způsobem by to pro naše město mělo být nejlepší a samozřejmě i pro naše občany.

Pořád by měla být daná standardizace, měl by být dán jasný předpoklad, jak budou domy vypadat a je tam cesta k tomu, aby si lidé mohli kupovat již hotové rodinné domy. Prověřovali jsme i různé úvěry. Na začátku května bychom měli být mnohem moudřejší.

CO Z TOHO PLYNE?
Z vyjádření místostarosty města tedy vyplývá, že město uvažuje o výstavbě a následném prodeji domů budoucím majitelům. Půjde o to, jaké budou stanoveny ceny takových domů a jaký o ně bude zájem. Koželuhy jsou na jednu stranu krásnou lokalitou, kterou mnozí označují za “vesnici ve městě” – a co víc si vlastně přát. Na druhou stranu se jedná o pozemky blízko tolik kritizované skládky, což může některé lidi při rozhodování o koupi domu v této lokalitě ovlivnit. Kritizována je také možná kapacita příjezdových komunikací, město naopak uvádí, že v tomto bodu problém nebude.

Úvodní ilustrace: meucaslav.cz – Urbanistický koncept zástavby rodinných domů – lokalita Koželuhy, Čáslav

25.04.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky