Nnoviny

Místostarosta města mluvil o nižší ceně za novou výstavbu. Opak je ale pravdou

Zastupitel Ing. Strnad reaguje na video, zveřejněné na oficiální FB stránce Čáslav – město, které máme rádi:

Je o mně již obecně známo, že nevyužívám sociální sítě. Nedávno jsem byl ale upozorněn na video, umístěné na oficiální facebookové stránce města. Místostarosta města v něm hovoří o dokončené výstavbě nových bytů a mimo jiné konstatuje: „Když jsme v roce 2018 přišli, tak byl hotový projekt, ale nebyl vysoutěžen. Díky tomu, že jsme nechali udělat i projekt jiného konstrukčního řešení, dokázali jsme vysoutěžit významně nižší cenu.“

JAKÁ JE ALE SKUTEČNOST?

Když současné vedení města tuto agendu přebíralo, byla již hotová veškerá dokumentace a běželo stavební řízení. Vše bylo připraveno tak, aby mohlo být zahájeno výběrové řízení na dodavatele stavby a aby byty mohly růst již v roce 2019. Lidé by tak nyní již mohli žít ve svých nových domovech. Projekt byl připraven na stavbu budov s konstrukcí na základě monolitického skeletu.

DALŠÍ PROJEKT NA TOTÉŽ

Pak se ale současné vedení rozhodlo nechat vypracovat další projekt, tentokrát na montovaný skelet – jednoduše řečeno šlo o jinou metodu výstavby prakticky téhož objektu. Od samého začátku ale bylo zřejmé, že tímto způsobem není možné dosáhnout nižších nákladů na výstavbu. Navíc nová projektová dokumentace vyšla město na dalších přibližně 380 000 korun, které bylu nutné vydat bez ohledu na to, zda se projekt použije, nebo ne. Mnohé části přitom byly jen přímo převzaty z projektu původního.

JAK TO DOPADLO?

Jak se nakonec ukázalo, nový projekt skutečně nebyl konkurenceschopný a stavba tak nakonec proběhla podle původního plánu, který současné vedení mělo na stole již v době svého nástupu na radnici. Výstavba byla kvůli zbytečné přípravě dalšího projektu navíc o rok odložena a za tu dobu vzrostly ceny dodavatelských prací.

POZDĚJI A DRÁŽ – TO NENÍ ÚSPORA

Jaký byl tedy skutečný výsledek celé této “úsporné akce” nynějšího vedení? Byty jsou dokončeny o rok později, byly vynaloženy další statisíce na projekt, který doslova skončí v koši, a cena prací zatím vyskočila nahoru. Jsou tady jednoduchá fakta, která si může každý dát snadno dohromady. Navíc si k tomu připočtěme, že kupujícím byla napočítána také cena pozemku, který ale byl městu v minulosti převeden zdarma.
Aby ani toho nebylo dost, byla do výsledné ceny bytů rozpočítána i celá nesmyslně vysoká 10% “rezerva”, která byla ale využita jen z malé části. Jakou částku navíc a zcela zbytečně tak zaplatili například noví majitelé největších bytů, jejichž cena se šplhá k šesti milionům korun? Jen zmiňovaná rezerva, která nebyla využita, z této ceny činí víc než půl milionu korun…


Marně tedy hledám onu úsporu, o které místostarosta města Martin Horský ve videu hovořil, když z uvedených důvodů noví majitelé bytů zaplatili zbytečně vysokou cenu. Ve videu šlo zkrátka o nepravdivou informaci, kterou je třeba uvést na pravou míru.

Jaromír Strnad

06.05.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky