Nnoviny

Molo přes rybník nebo vodotrysk. Jak by se měl změnit “Podměšťák”?

Čáslav – Místostarosta města Martin Horský a architektka ing. Martina Forejtová představili při internetovém setkání se zájemci plánovanou proměnu lokality Vala. Zároveň byla řeč také o změnách na Podměstském rybníku. Co všechno by zde podle projektu mělo být?

Kromě nástinu možné proměny prostoru pod městskými hradbami, tedy přímo na Valech, se v minulém týdnu na internetu hovořilo také o plánované proměně jedné z dominant našeho města – Podměstského rybníku. Podle zpracovaného projektu by do něj měla například vstupovat nasvětlená mola, využitelná k posezení nebo k “ukotvení” lodiček. Také ty by se měly v budoucnu po rybníku pohybovat.

Molo přes Podměstský rybník
Foto: projekt rekonstrukce lokality Vala, firma Land05, prezentováno na internetové diskusi

MOLO TĚSNĚ NAD HLADINOU

Dalším zamýšleným prvkem, který by mohl rybník výrazně proměnit, je plánovaná lávka (promenádní molo), spojující jeho břehy v místech mezi začátkem Valů u Žižkovy brány a pozvolným přístupem k rybníku na straně Čeplova. Molo by mělo umožnit kratší cestu z centra k Vodrantům. V internetové diskusi se při této příležitosti hovořilo o podobě lávky. V navrhované podobě jde o čtyři metry široký dřevěný “chodník” bez zábradlí, který by byl umístěn blízko u hladiny.

NÁZORY PRO I PROTI

Podle vysvětlení architektky se takové objekty v některých místech již objevují. Jako protinázor zazněly například obavy o děti, které by se po lávce mohly vracet například za šera ze sportovních tréninků a podobně, či narušení jednoho z klasických pohledů na městské panorama s jeho odrazem ve vodní hladině.

Umístění plánovaného mola – promenádního mola – a vodní opony
Foto: projekt rekonstrukce lokality Vala, firma Land05, prezentováno na internetové diskusi

VODOTRYSK V PODMĚŠŤÁKU

Dalším prvkem, který byl představen a mohl by v příštím období změnit podobu rybníka, je “vodní opona”, pro snadnější představu jakýsi vodotrysk. Jak konstatoval místostarosta města, jde prozatím o návrhy, jejich realizace by patrně byla rozdělena do několika let. Kdy a zda by tedy případně na realizaci těchto záměrů došlo, se zatím neví. V diskusi ale padla také připomínka, že by se k takovým změnám měli šířeji vyjádřit lidé, kterých se to bezprostředně týká, tedy právě Čáslaváci.

Jaký názor máte vy – změnit Podměšťák nebo ho nechat tak, jak je?

22.05.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky