Nnoviny

Další lékaři odcházejí: Kdo je Rudolf Bubla, který pro vedení města znamená víc, než stabilita nemocnice?

Čáslav – Jestli se mohlo v pátek 28. května zdát, že se spirála problémů v čáslavské nemocnici zastavila nebo alespoň zpomalila, po neděli je zase všechno jinak. V úterý 1. června hromadně podali výpověď zdravotníci hlavně z interního oddělení. Nešlo jen o lékaře, ale také o zdravotní sestry z interní jip, z lůžkové části, obě staniční a sestry z interních ambulancí – kardio, endoskopie či diabetologie. K pátečním třem výpovědím tak přibylo plných 17. Co k tomu zdravotníky vedlo?

V pátek podal dosavadní ředitel Ing. Rudolf Bubla rezignaci a (podle tiskové zprávy vydané městem) měl být do vyhlášení výsledků výběrového řízení na nového ředitele pověřen vedením nemocnice Petr Prchal. Ten tedy v minulém období vykonával funkci provozně-technického náměstka a měl podporu lékařů. V úterý ale vyšlo najevo, že vedení města minimálně uvažuje o další změně – a to o pověření již odstoupivšího ředitele Rudolfa Bubly vedením nemocnice i na další měsíce. Reakce lékařů, kteří takové jednání považovali za podvod, na sebe nenechala čekat.

A

PROČ JE RUDOLF BUBLA TAK DŮLEŽITÝ?

Kdo je vlastně Rudolf Bubla a proč vedení města tak lpí na jeho pozici v čele nemocnice? Mohlo se zdát, že jde o neochotu přiznat omyl, zvlášť ve chvíli, kdy opozice před jmenováním právě tohoto ředitele varovala a apelovala na koaliční zastupitele, aby tento krok nedělali. Nicméně stalo se a v ředitelském křesle naší nemocnice se objevil muž, který si dal za cíl pozvednout ji na docela jinou úroveň – alespoň taková byla první prohlášení. Měli jsme se dočkat nových lékařských kapacit, za nimiž budou jezdit lidé ze širokého okolí. Opak je ale bohužel pravdou, nejenže se naše nemocnice rozhodně nemůže chlubit mnoha novými lékaři, ale mnozí ji naopak opustili nebo to plánují. Jako častý argument je přitom uváděno jednání vedení s lékaři i ostatním personálem a celková situace nemocnice. Dnes již není důvod držet dosazeného ředitele v jeho křesle “zuby nehty”. Proč tedy další úvahy o jeho dalším působení v nemocnici?

A

KONEC V BOHDANČI

Přes všechny výhrady a problémy setrval dnes již bývalý ředitel ve své funkci bezmála dva roky, a to i když byla již při jeho výběru dobře známá jeho profesní minulost. Co se psalo ještě v době, kdy jsme jeho jméno v Čáslavi téměř neznali? Tak například v okamžiku, kdy byl po sedmi letech odvolán z postu ředitele Lázní Bohdaneč se tomuto případu věnoval server idnes. „Důvodem (k odvolání) měl být velký úbytek klientů a špatné hospodářské výsledky,“ uvedl v roce 2013 server s tím, že sám Rudolf Bubla svůj nedobrovolný odchod zdůvodňoval zájmem vlastníka lázní dosadit do jejich vedení své lidi. Jak tehdy o osobě odvolávaného ředitele Rudolfa Bubly server idnes psal, šlo o kontroverzního podnikatele spjatého například s kauzou Key Investments nebo Myšák Gallery.

A

ZVLÁŠTNÍ PROPOJENÍ

„Figuroval například ve společnosti Myšák Gallery, s níž bylo v posledních měsících spojováno především jméno pražského lobbisty Romana Janouška.
Šlo i o kauzu firmy Key Investments, která z několika měst a pražských městských částí před dvěma lety vyvedla z rozpočtu téměř půl miliardy korun, které slíbila zhodnotit. Dohromady měla radnicím vyplatit přes 750 milionů korun.
Dluhopisy nakupované za městské peníze firmou Key Investments obstarávala slovenská společnost M Securities, jejíž jediným akcionářem v té době byla Maxima Pojišťovna. V obou společnostech Bubla figuroval v dozorčí radě či představenstvu,“ uvedl tehdy server idnes.

A

ZNOVU ŘEDITELEM

Netrvalo to ale dlouho a Rudolf Bubla zakotvil – znovu jako ředitel – v Janských lázních. Ty řídil tři roky a podle výpovědí tehdejších zaměstnanců, z nichž někteří podali informace i pro mimořádné zasedání městského zastupitelstva v minulém roce, byla po tu dobu atmosféra v lázních mírně řečeno podivná. Zvláštní byla bezesporu skutečnost, že jej odvolal odcházející ministr zdravotnictví Němeček doslova v posledních minutách svého působení na ministerstvu, což z celého případu udělalo těžko uchopitelnou záležitost. On sám navíc trval na tom, že se pod jeho vedením lázně stabilizovaly. To vše vedení našeho města vědělo ještě před jmenováním ředitele. Jistě – všechny kontroverze bylo možné pokládat za fámy. Jenomže skutečnost zdejší nemocnice bohužel vše, co bylo psáno a řečeno, spíše potvrzuje.

A

ŘEDITEL NEBO STABILITA?

Proč tedy nemohlo dojít k odvolání ředitele nemocnice, která pod jeho vedením rozhodně nevzkvétala, již mnohem dřív – a co víc, proč se i po jeho rezignaci uvažuje o tom, že by měl vést nemocnici i nadále? Kdo je Rudolf Bubla, že pro vedení města jeho angažmá ve zdejší nemocnici znamenalo a zjevně i znamená víc, než její stabilita, navíc když lékaři i opoziční zastupitelé na tento problém dlouhodobě upozorňovali? „Nový ředitel bude ve velmi složité situaci a náprava bude složitá. Je velká škoda, že k odvolání ředitele Bubly nedošlo alespoň na náš návrh na mimořádném zasedání zastupitelstva města v minulém roce. Dnes mohla být situace docela jiná,” konstatoval zastupitel Ing. Milan Urban.

A

Bude možné ještě nyní napravit problémy, které se nakupily? Zůstanou lékaři? Věřme, že ano, přijít o nemocnici, kterou město po léta budovalo a udržovalo v chodu, by byla nenahraditelná škoda.

01.06.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky