Nnoviny

Oběti holocaustu promluví dalšími jmény – v Čáslavi budou odhaleny nové Kameny zmizelých


Čáslav – V neděli 3. října 2021 ve 14 hodin budou v Čáslavi před domem Váchova 146 společným úsilím Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové a Města Čáslav slavnostně odhaleny další Stolpersteine, tzv. Kameny zmizelých na památku čáslavských obětí holocaustu.

DÍLO SVĚTOZNÁMÉHO SOCHAŘE

Autorem  kamenů v podobě kostek s mosazným povrchem, nesoucích jména židovských obyvatel, kteří zahynuli za druhé světové války,  je světoznámý německý sochař Günter Demnig. 

PAMĚTNÍ KAMENY

Stolpersteine se nazývají také Kameny zmizelých, nebo pamětní kameny. Přesný překlad je obtížný, stolpern je německy zakopnout. Slovo Stolpersteine tak v němčině znamená kameny, o které se zakopává nebo má zakopnout. Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým ze Stolpersteinů skrývá, a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi.

TRADICE OD ROKU 1992

Tradici pokládání kamenů zmizelých před domy, ve kterých žily oběti holocaustu, založil v roce 1992 německý umělec Gunter Demnig. Po Evropě jsou jich již desítky tisíc. Kameny mají ukázat, že oběti holocaustu nebyly jen bezejmenná masa, ale že jsou za nimi konkrétní lidé.

POKLONIT SE OBĚTEM HOLOKAUSTU

„Kameny obsahují text věnovaný konkrétním obětem holocaustu. Když si člověk bude chtít přečíst, co je na kamenu napsáno, musí se k němu sehnout. Tím se pokloní památce zemřelých,“ objasnil před dvěma lety Günter Demnig na přednášce v Kutné Hoře. 
V Čáslavi budou další Stolpersteine za oběti holocaustu uloženy na 3 místech za 7 obětí. Kameny budou položeny na těchto místech:
Váchova 146 – Zdenka Weinerová, Ida Weinerová, Rudolf Seidemann,
28. října – Eleonora Trentinová, Kamila Erbsteinová
Jablonská 750 – Adolf Pacovský, Klára Pacovská

ORGANIZACE AKCE

Představitele Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, kteří stáli za myšlenkou instalace prvních Stolpersteine, spojují jednak kořeny spočívající v dnes již zaniklé kutnohorské a čáslavské židovské komunitě a také zájem o připomínku dějin Židů na Kutnohorsku. Právě oni přišli v roce 2020 s myšlenkou připomenout památku čáslavských Židů tímto způsobem. Základem bylo získat potřebné informace o obětech. Při shánění těchto informací a dat o obětech nám neocenitelnou pomoc poskytla paní Marta Šenkapounová.

PRAKTICKÁ ORGANIZACE

Následně bylo třeba se domluvit s německým umělcem Günterem Demnigem na jejich podobě a vyřešit i praktické překážky, neboť kameny není možné umístit kamkoliv. Za koordinaci umístění kamenů proto patří dík především panu místostarostovi Martinovi Horskému. 
Jsme rádi, že se nám podařilo z instalace Stolpersteinů v Čáslavi vytvořit novou tradici. Za pár let mohou mít uloženy Pamětní kameny všechny místní oběti holocaustu. Židovští obyvatelé, jejichž památku budou připomínat, se tak symbolicky vrátí do svého města.

Marek Lauermann, ředitel Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové

Úvodní foto: Wikimedia commons, Ondřej Kořínek, CC-BY-SA-4.0

25.09.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky