Nnoviny

Čáslaváci se s republikou neshodli: Jak jsme ve městě volili?

V pátek 8. a v sobotu 9. října jsme volili nové složení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Celorepublikové výsledky proběhly všemi médii okamžitě po sečtení výsledků – a vlastně již v průběhu jejich sčítání. Jak se ale Čáslaváci shodli s ostatními? Volili stejně jako průměr státu nebo měli jinou představu?

Celorepublikově byla letos vyšší účast voličů, kteří se rozhodli přijít k volebním urnám, odevzdat svůj hlas a podílet se tak na rozhodování o příštích čtyřech letech života v naší republice. Ani Čáslaváci za tímto trendem nezaostali – jestliže v roce 2017 přišlo do volebních místností 60, 61 % voličů, letos to bylo 64,09 %. Rozdíl sice není markantní, ale příliš se neliší od průměru republiky (65,43 %).

KOALICE SPOLU TADY NEZVÍTĚZILA

V čem se ale s dalšími kraji a hlavně celorepublikovými výsledky Čáslaváci už tak docela neshodli, byly jejich preference. Zatímco v celkových výsledcích sice těsně, ale přece, zvítězila koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s 27,79% ziskem, Čáslaváci tomuto uskupení dali “jen” 22,10 %, v konkrétním čísle to představuje 1 107 hlasů.

ANO NA PRVNÍM MÍSTĚ

Pomyslným vítězem těchto voleb se tak v našem městě stalo hnutí ANO, kterému věří o 319 voličů více, než koalici SPOLU, tedy 1 426 oprávněných voličů – chceme-li 28,48 % z těch, kteří se rozhodli jít volit. Celorepublikové výsledky pak ANO odsunuly na druhou pozici s 27,12 % získaných hlasů.

BRONZ PRO PIRÁTY A STAROSTY

Na “bronzovou příčku” se ziskem 884 hlasů, tedy 17,65 % Čáslaváci posadili další kandidující koalici PIRÁTI a STAROSTOVÉ. Ti v našem městě naopak oproti republikovému průměru bodovali více (celkové výsledky hovoří o 15,62 %).

7,18 % PRO SPD

Poslední staranou, která se tentokrát probojovala do Poslanecné sněmovny PČR je SPD s 9,56 %. Čáslaváci ale ke kandidátům strany pod vedením Tomio Okamury tak štědří nebyli, v našem městě toto uskupení volilo 7,18 %, tedy 360 voličů.

JAK TO BYLO S PREFERENČNÍMI HLASY?

V případě v Čáslavi vítězného hnutí ANO se místní ukázali jako patrioti a nejvíce “kroužků” dali Ing. Drahomíru Blažejovi, MBA, celkem šlo o rovných 200 preferenčních hlasů. V závěsu za ním je pak současný dvojministr průmyslu a obchodu a také dopravy doc. Ing. Karel Havlíček, PhD, MBA, jednička na této kandidátce v našem kraji.

Na kandidátce SPOLU zdejší voliče zaujal nejvíce Mgr. Martin Kupka, kterého před ostatními upřednostnilo 151 voličů, kteří se rozhodli do urny vhodit právě tuto kandidátku. 148 lidí by za nejvhodnějšího z kandidátky považovali Mgr. Jiřího Havránka z blízkých Bratčic, kde také zasedá v místním zastupitelstvu.

Jednoznačným vítězem v disciplíně kroužkování se v Čáslavi ale stal bývalý starosta Kolína Mgr. Vít Rakušan z kandidátky koalice PITÁTI a STAROSTOVÉ. Ten jako lídr hnutí tuto kandidátku ve Středočeském kraji vedl a byl tak automaticky na prvním místě, i tak mu ale zdejší voliči věřili natolik, že získal plných 424 přednostních hlasů. Poměrně hluboko pod ním z tohoto pohledu skončil další zástupce této koalice, Mgr. Ongřej Lochman, PhD, se 198 kroužky.

SPD v Čáslavi volilo celkem 360 lidí a z toho 32 lidí zakroužkovalo místního kandidáta Jindřicha Vaněčka. Polovinu preferenčních hlasů, tedy 16, pak získal pan Petr Novotný z Vrdů.

STRANY POD ČAROU

K dalším stranám, které mají v našem městě tradici, je ČSSD, jež se tentokrát do Sněmovny neprobojovala se ziskem 4,65 %. Čáslaváci ji ale stále věří více, než kam tentokrát sahaly celostátní výsledky. Svůj hlas ji ve městě odevzdalo 9,92 % voličů, tedy v konkrétních číslech 497 lidí. Nejvíce preferenčních hlasů – 190 – ve městě přitom získal místní Ing. Milan Urban, na dalším místě se usadil se 62 kroužky dosavadní předseda strany Jan Hamáček.
Kandidátku KSČM do úřední obálky vložilo v Čáslavi 206 lidí, tedy 4,11 % (celorepublikové výsledky hovoří o 3,60 %). 16 preferenčních hlasů zde získal Ing. Jiří Reichel z Vrdů, z ním se o druhé místo v této pomylsné kroužkovací soutěži dělí Ing. Bc. Miroslava Vostrá a Kutnohorák Mgr. Jan Klán.

Jste spokojeni s výsledky voleb nebo jste byli spíše příznivci stávajícího modelu?

10.10.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky