Nnoviny

Dva miliony od kraje pro nemocnici na investice

Čáslav – Čáslavská nemocnice dostane od kraje investiční dotaci ve výši dvou milionů korun. Dohodli se na tom v pondělí 25. října na svém zasedání krajští zastupitelé.

Ačkoliv se nejedná o příspěvek na provozní náklady, jak bylo v minulosti požadováno, ani zatím nedosahuje částek, zmiňovaných v memorandu, sepsaném starosty pěti měst kraje a řediteli jejich pěti nemocnic před minulými krajskými volbami, přesto nemocnici jistě taková částka může alespoň částečně pomoci, zvlášť nyní, tedy v době, kdy je třeba řešit neobyčejné množství problémů. I to samozřejmě stojí jisté finance – jen za působení interim krizového týmu zaplatí nemocnice kolem milionu korun…

NA LŮŽKOVOU PÉČI
Brzy se jistě dozvíme, jak bude investiční dotace kraje pro toto čtyřleté volební období konkrétně využita. V dokumentu, který měli zastupitelé k dispozici, je uvedeno, že jde o finance na „zvýšení kvality provozu akutní lůžkové péče v Městské nemocnici Čáslav.“ Věřme tedy, že se časem podaří znovu zprovoznit i ta lůžka, která jsou nyní kvůli předchozím problémům a následným odchodům zdravotníků do jiných nemocnic stále ještě uzavřena prázdná za prosklenými dveřmi.

PENÍZE I PRO DALŠÍ NEMOCNICE

Spolu s Čáslaví se na stejnou sumu, tedy dva miliony korun na investiční akce, mohou těšit také nemocnice v Městci Králové, ve Slaném, Nymburku, Mělníku, Rakovníku nebo v Hořovicích. Na seznamu jsou i další lůžková zdravotnická zařízení, která obdržela o něco nižší částky. Celkem bylo mezi nekrajské nemocnice pro toto období rozděleno 25 milionů korun.

CO STÁLO V MEMORANDU?

Memorandum z roku 2019 hovořilo v ideálním případě o příspěvku pro nekrajské středočeské nemocnice ve výši 250 milionu korun ročně z rozpočtu kraje, tedy podle jejich velikosti 20 – 25 milionů pro každou nemocnici na provoz a dalších 20 milionů na investice. Zda bude nyní schválená část (tedy 2,5 %) této celkově odhadem vyčíslené potřebné sumy na 4 roky konečná pro toto volební období, nebo jestli přibudou ještě další potřebné peníze v příštích letech, teprve uvidíme. Každopádně za tuto pověstnou symbolickou vlaštovku je třeba kraji poděkovat.

27.10.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky