Nnoviny

Názor občana: Problém nemají řešit “putovní manažeři”, ale ten, kdo ho způsobil

PŘIŠLO O REDAKCE: Tentokrát se se žádostí o zveřejnění svého názoru na redakci obrátil pan Radim Vítek, kterého – stejně jako mnoho dalších – trápí současný stav naší nemocnice. Jak to vidí pohledem člověka, zvyklého pohybovat se ve vedení firem?

Jmenuji se Radim Vítek a rád bych se vyjádřil k současné situaci v městské nemocnici Čáslav. Dlouhou dobu jsem váhal, zda se k tomuto problému mám vůbec vyjadřovat jako obyvatel Podhořan. Ale Čáslavská nemocnice byla pro mě a mou rodinu vždy útočiště v nesnázích. Mám velmi staré a nemocné rodiče. V nemocnici jim vždy pomohli, postarali se. Dalo se přijet kdykoli, zazvonit na internu a vždy se nás někdo ujal. To už nyní nejde.

K sepsání článku mě vyprovokovalo sledování přenosu z listopadového zastupitelstva a vyjádření pana starosty, místostarosty a MUDr. Mandákové. že se vlastně nic nestalo, že interna má problémy i v Chrudimské nemocnici, že pan bývalý ředitel Bubla vlastně nebyl tak špatný a že ho respektovali i na ministerstvu. Tak jsem si přečetl všechny články, zhlédl všechna videa k této problematice a ptal se lidí. Podle názoru pana starosty jsou za odchodem nenaplněné a přehnané ambice doktorů a sester. Toto považuji za nešťastné a troufalé vyjádření.

Opravdu si někdo může myslet, že doktoři a sestry se stovkami hodin přesčasů, kteří v nemocnici pracovali spoustu let mají najednou přehnané ambice? V době Covidové krize viděli umírat lidi, díky přesčasům vlastně museli z části rezignovat i na osobní život a ještě byli osočováni.

Vzniklá situace je dle mého názoru vinou vedení města. Rozbít něco je velmi snadné, ale něco vybudovat mnohem horší. Pan starosta a spol. by si měli uvědomit, že především rozbili fungující tým. Tito lidé vzájemně spolupracovali, mohli se na sebe spolehnout, znali anamnézu pacientů, věděli co mohou od sebe vzájemně čekat. Fungovali jako zdravý organismus. Tohle se nevyřeší jen přjetím doktorů.. To se buduje léta.

Rád bych se ještě vyjádřil ke způsobu jakým město situaci řeší. Najmutí personální agentury je krokem logickým. Co naprosto nechápu je angažování firmy odněkud z Ostravska na krizové řízení. Jako člověk pohybující se léta ve vedení firem jsem působení podobných firem zažil. Někdy může být názor zvenčí užitečný a pomůže s tzv. provozní slepotou. Většinou ale tito “putovní” manažeři jen rozbijí co ještě fungovalo, shrábnou nemalé peníze a pokračují o dům dál. Kdo problém způsobil, měl by ho vyřešit a ne se zbavit odpovědnosti angažováním někoho jiného.

Dalším argumentem pana starosty bylo, že nemocnice má dobré ekonomické výsledky, získala dotaci apod. Proč měla tak dobré výsledky ? No protože v Covidové krizi byla plná interna nemocných. Jak to bude vypadat letos? Kdo bude přístroje získané z dotace obsluhovat? Dle mého názoru by mělo vedení města odstoupit. Možná by nějaký šikovný právník jejich počínání v době vyjimečného stavu vyhodnotil i jako nepřímé ohrožení zdraví obyvatel. V nějaké jiné zemi s jižanskou mentalitou si troufnu tvrdit, že by situace eskalovala a dotyční by se museli přestěhovat do jiného města. Tady se vyzývá k mlčení, aby vůbec k nám doktoři přišli…

Je mi zcela jedno kdo bude v Časlavi stavět, jaké je personální obsazení radnice, kdo udržuje zeleň a jaká se kupují auta. Dle mého názoru ať má starosta plat třeba stovky tisíc a jezdí Mercedesem, když bude vše fungovat. Ale zdraví obyvatel je podle mě klíčové.

Jak situaci řešit? V následujících volbách mít šťastnější ruku a nové vedení by pak mělo obejít osobně doktory a sestry co odešly do Kutné Hory, dát jim v současnosti nabízené náborové příspěvky a prosit o odpuštění. Třeba není ještě pozdě. Na závěr bych chtěl poděkovat všem současným i bývalým doktorům, sestrám i pomocnému personálu jak se o mě a moje rodiče dokázali profesionálně a s ůsměvem postarat. A těm kdo o práci v Čáslavské nemocnici uvažují, vzkázat, že Čáslavská nemocnice je špičkově vybavená regionální nemocnice s příjemným personálem a vděčnými pacienty.

Radim Vítek

06.12.2021 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky