Nnoviny

Jak se baví vedení města o jeho občanech? Zatrpklý mužik, Éliška, osobní problémy i poslední seč ředitele gymnázia

Čáslav je podle všech proklamací “pro všechny”. Ostatně “pro všechny” už máme i baštu, čas, park – a s blížícími se volbami bude jistě toho, co je “pro všechny”, valem přibývat. Zkrátka budeme zase taková jedna velká rodina – a rodina se přece podporuje… Předpokládejme, že se moc nepletu, když si dovolím předpovídat (aniž bych se považovala za vědmu) že přibude i slibů, plánů a také slov, proslovů i delších slohových útvarů, z nichž bude jasné, jak si vedení města váží každého občana, demokracie, svobody slova, nápadů a iniciativy každého z nás.

KONEČNĚ! VŠECHNY NÁZORY JSOU VÍTÁNY! NEBO NE?
V Čáslavi prý konečně můžeme říkat svoje názory, nemusíme se bát vyjádřit nesouhlas, protože každý z nás má právo přijít se svou troškou do mlýna a přispět k veřejné diskusi. Možná se tomu dá i věřit, ovšem jen do chvíle, kdy si takový občan dovolí svůj nesouhlas skutečně vyjádřit (nezastávám se jakéhokoliv vyhrožování nebo hrubosti). Komentáře členů vedení města a úřadu z poslední doby (i z minulosti) ale bohužel svědčí o něčem docela jiném.

NA SKOK DO NEDÁVNÉ MINULOSTI
Například v době, kdy se ještě starosta města účastnil debat na skupině Čáslav, komentoval příspěvky jedné z diskutujících (ženy o málo starší, než on sám, což dobře věděl) slovy, že by bylo vhodné použít odkaz na seriál Nemocnice na kraji města a hodnocení nepříjemné zelinářky doktorem Štrosmajerem. Pro ty, kteří by snad netušili, lze připomenout, že doktor nazval zelinářku “krávou nebeskou” – stejného názoru tedy byl zjevně i starosta našeho města. Tutéž ženu, která se jmenuje Eliška a vystupuje na facebooku pod svým pravým jménem, nedávno znovu zmínil v jednom svém příspěvku v reakci na její dotaz, týkající se avizovaného zlepšování situace v nemocnici. Patrně “omylem” se stalo, že její jméno se objevilo jako Éliška. Každopádně je přece dobré nevhodný názor (nebo i jen dotaz) znevážit zkomolením jména jeho autora, proč ne, že?

TAM, KAM NENÍ TAK VIDĚT
Na sociálních sítích jsou také místa viditelnější a ta víceméně ukrytá před zraky obecné veřejnosti. A tak se zdá, že právě tady je možné vést přece jen uvolněnější koaliční povídání. Jednoho dne došel starosta města zjevně po poměrně podrobném průzkumu příspěvků od jednoho anonymního profilu (chybně) k názoru, že jde o komentáře jistého Vojtěcha.

Příjmení sice neuvedl, ale radní a ředitel čáslavského gymnázia v jedné osobě pochopil a aby se svým objevem pochlubil, přibyl pod příspěvkem jeho komentář: „Asi to chce rázně střihnout nezbednou vojtěšku, nejlépe za kosiny, taková poslední seč. A nerozhodovat se moc dlouho, jak vysoký střih políčku bude přidělen, jako když se seče otavěnka…“ Jistě, že měl starosta města na mysli Vojtěcha Nezbedu, ale nezbedná vojtěška, poslední seč a tak dále?

Opravdu je toto vyjadřování zastupitele města vůči jeho občanům (pomineme-li jeho post ředitele střední školy, který má být garantem výchovy mladých lidí)? Ani přes odkaz na nedostatek čtenářova smyslu pro humor tohle opravdu není dobré. A co víc – můžeme se rozpočítat, koho se takovéhle vyjadřování bude týkat příště. A tak je lepší myslet si své a raději mlčet. (Marně přemýšlím, jestli jsem tohle už někdy náhodou neslyšela…)

OSOBNÍ PROBLÉMY A TAJEMNÍK ÚŘADU
A teď zase na skok do současnosti. Tentokrát na facebooku poměrně aktivně diskutuje s lidmi tajemník úřadu, jehož komentáře ale ve většině případů sklouznou ke konstatování, že má dotyčný nespokojený občan svoje “osobní problémy”, které s tajemníkem není možné řešit. Tedy odpovědí na nespokojenost je nařčení z osobních problémů, diskreditace dotyčného. Kdo jiný by si také stěžoval, než člověk s problémy, které patrně není schopen řešit? Co si myslí tajemník úřadu o lidech ve městě? Pravděpodobně to samé jako ti, kteří jej do této funkce vybrali a velmi hlasitě si pochalují jeho služby.

MYŠÍ HLAVA A ZATRPKLÝ MUŽIK
A nakonec poměrně nová záležitost – panu starostovi byla půjčena maska myšáka, čímž se pochlubil na sociální síti. Dobře, od toho takové prostředí asi je. I v komentáři k vtipnému snímku si ovšem znovu neodpustil napadnout zcela bez aktuální příčiny jednoho z aktivních občanů, kteří se současným vedením nesouhlasí a nebojí se podepsat. Jedni s ním souhlasí, jiní ne, to je normální, má-li někdo vyhraněné názory, k nimž se hlásí. Šlo zjevně o pana Ing. Rumla, ačkoliv jméno nebylo uvedeno. Bývalého středoškolského pedagoga, dlouholetého tajemníka úřadu a mimo to i velmi sečtělého muže (ale s jinými než oficiálními názory). Tohoto člověka označil starosta města za zatrpklého mužika. Starosta města jej sice přímo nejmenoval, ale aby bylo zcela jasné o koho jde, přispěchal pan radní Tichý znovu se svojí troškou do mlýna a jednoznačnou identifikací dotyčného (a ne, že to není zcela jasné): „Mužík, který pije Rum s el? :)))“. Člověku se chce jen zeptat: Proč, pane gymnaziální řediteli, proboha proč?

S ANONYMY SE NEBAVÍME, KONKRÉTNÍ JMÉNA ZESMĚŠNÍME
Můžeme se pak divit, že se někteří lidé raději skryjí za smyšlený profil, pokud chtějí projevit svůj nesouhlas, ale rozhodně netouží po takové diskreditaci? Ne každý má chuť nechat si veřejně vysvětlovat, jaké má problémy případně nechat někoho rádoby vtipně veřejně žonglovat s vlastním jménem. Jakou odpověď pak ale na svoji připomínku může takový člověk očekávat třeba od starosty města? Nikdo se jeho názorem nebude zabývat, protože – jak znovu napsal doktor Málek, na připomínky anonymního profilu je “škoda času”. Jistě, lepší by bylo, kdyby se pisatel přiznal k pravému jménu. To by pak bylo jednodušší ho zesměšnit.

Ale nezoufejme, brzy přijde předvolební kampaň (samozřejmě pro všechny) a zase budeme všichni se svými názory vítáni. Jak dlouho?

18.01.2022 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky