Nnoviny

Přehled musí být – kdo si dovolí příště kritizovat vedení města?

ZE ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA A SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Nedávno vyšel na Nnovinách článek s názvem „Jak se baví vedení města o jeho občanech? Zatrpklý mužik, Éliška, osobní problémy i poslední seč ředitele gymnázia“, ve kterém byly zmiňovány některé dehostující komentáře členů vedení města, směřované k občanům, kteří si dovolili mít negativní pohled na současné dění a také jej dali otevřeně najevo.

V následném obšírném textu na sociální síti mi sám starosta města JUDr. Vlastislav Málek rozhořčeně vysvětlil, že nic takového neexistuje, jde o smyšlenky a nikdo se přece nemusí bát jakékoliv dehonestace za svoje názory. „Nikdo není a nemůže být postihován za svůj názor, nikomu jsem se nikdy nemstil za názor opačný , než je můj nebo vedení města a tento názor rozhodně zastávají i všichni členové rady města.“ To bylo 20. ledna…

Uběhly tři týdny a 7. února přišlo zasedání městského zastupitelstva. Mezi občany, kteří vystoupili s kritikou vedení města a jeho kroků byli také Mgr. Tomáš Ouředník a Ing. Josef Ruml. Oba dva vznesli mnohé připomínky a ano, šlo o emotivně vyjádřené postoje. Nemusíme ani s jedním z nich ve všem souhlasit, jen bychom měli věřit výše uvedenému prohlášení starosty města o absolutní absenci postihů, dehonestace a msty…
Ale pravděpodobně jak kdy.

Co jsme se dozvěděli od JUDr. Vlastislava Málka v následné reakci (znovu na sociální síti) na připomínky k pozdnímu nákupu energií, které bude město i jeho občany stát nemalé peníze, k chodu nemocnice, plánované výstavbě a podobně? Možná bychom čekali vysvětlení, případně vyvrácení názorů obou pánů. Místo toho si ale nyní můžeme přečíst poměrně obsáhlý výčet jejich negativních vlastností a předchozích neúspěchů tak, jak je vnímá pan starosta.

Na Ing. Rumlovi ani Mgr. Ouředníkovi nenechal “nit suchou”, a tak víme, jaké nepravosti v minulosti podle pana starosty přehlížel Ing. Ruml, kam a co píše, koho kontaktuje, co fotografuje, jaké názory měl dříve a jaké má nyní. O Mgr. Ouředníkovi jsme se dozvěděli, kdy a odkud se přistěhoval do města, za jaká sdružení chtěl kandidovat a neuspěl, co říkal a chtěl po spolku Čáslav pro všechny, o jaké zaměstnání se ucházel a neuspěl…

Možná by stálo za to připomenout – a snad i citovat – lákavě znějící věty, které se ve virtuálním světě objevily prakticky přesně před čtyřmi lety: „Vznesený dotaz občana města na zastupitelstvu vnímám jako výzvu k odpovědnosti každého zastupitele za to, aby měl plné informace o tom, o čem rozhoduje, co se ve městě děje  a co se  týká  občanů města a mohl se k tomu otevřeně a transparentně postavit místo toho, aby hledal na Googlu informace o tazateli a přemýšlel o tom, proč se ptá. Ptá se proto, že není lhostejným občanem města a chtěl bych věřit, že jich je většina.“ Ptáte se po autorovi? JUDr. Vlastislav Málek ve svém článku Několik vět o skládce ze dne 4. 3. 2018.
Ale to bylo tehdy, současný starosta byl v opozici a jak dobře víme: Co bylo, to bylo…

Jak je z textu starosty města zcela zřejmé, on sám své “nepřátele” nemusí googlovat, má jejich životopisy už dávno a dobře uloženy k operativnímu použití – evidence je zjevně vedena velmi pečlivě.

Ale co mě to napadá, vždyť přece jak pan starosta sám píše: nikdo nemůže být za svůj názor postihován… Takže směle do toho: kdo si dovolí kritizovat vedení města příště?

zn

Úvodní foto: Pixabay

19.02.2022 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky