Nnoviny

Formanův víkend přinesl i jiná setkání, než jen ta filmová

Čáslav – První ročník Formanova nejen filmového festivalu měl již podle názvu přinést i jiný, než ryze filmový program. A protože počasí přálo, mohl se v neděli uskutečnit i benefiční Běh se Svobodou za svobodu. O den dříve se pro změnu na Nové scéně Dusíkova divadla sešli příznivci astronomie s propagátorem tohoto oboru Jiřím Grygarem.

I když je astronomie zdánilvě vzdálená tvorbě Miloše Formana, jehož jméno si “vypůjčili” tvůrci celého festivalu nejen jako námět, ale i do názvu, jak se ukázalo, propojit lze i zdánlivě nepropojitelné. Tématem přednášky se stali “Slavní Češi ve vesmíru”, ovšem ne ti, kteří se tam skuečně podívali (v tom případě by šlo o jediného člověka, i když i ten – tedy Vladimír Remek – má svoje pevné spojení s naším městem), ale o planetky, jejichž jméno má spojitost s Českou republikou. Jak lze očekávat, jednu takovou má i sám Miloš Forman.

Nedělní dopoledne pak patřilo setkání s moderním pětibojařem a olympijským vítězem v tomto sportu Davidem Svobodou. Ten se vydal spolu s dalšími účastníky převážně z řad členů spolků Čáslav pro všechny a Formanova Čáslav a jejich rodinných příslušníků na trať dlouhou 500, 2000 a 3000 metrů. Půlkilometrovou trať si spolu s rodiči a jejich dětmi zaběhl i starosta města JUDr. Vlastislav Málek. Výtěžek benefičního běhu byl věnován zdejšímu středisku Diakonie.

22.05.2022 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky