Nnoviny

Zemřel pan František Tesař. Čáslav mu děkuje za mnoho zajímavých prací, které město krášlí

„Většinu svého života jsem pracoval mimo Čáslav. Ale do svého rodného města jsem se vrátil a rozhodl jsem se, že ho spolu s dalšími spolupracovníky budu zkrášlovat. Zkrátka bych chtěl, aby tady po mně něco zbylo, abych zanechal něco jako čáslavskou stopu.“ – František Tesař, vernisáž výstavy obrazů, Čáslav, 2016.

Znak města na “nové” budově radnice v areálu Generála Eliáše, mozaika na městských lázních, ozdoba fasády domu, ve kterém sídlí Anima – to všechno jsou v Čáslavi pravděpodobně nejznámější umělecká díla mozaikáře Františka Tesaře.

Kromě těchto prací jeho podpis nese také pomník Matouše Ulického ve Filipovské ulici, meteostanice na Žižkově náměstí nebo nedávno odstraněný obelisk před vchodem do informačního centra, ale také pomník obětí totalitních režimů v Mahenově ulici, tak zvané “vítací objekty” při vjezdu do města, pomník maršála Foche a další dnes již samozřejmé součásti města. Na těchto i mnoha jiných projektech spolupracoval také s dalšími aktivními lidmi ve městě, často například s architektem Zdeňkem Jiroutem, jehož život skončil již před lety.

Městský znak na MěÚ Čáslav – MĚSTSKÉ MUZEUM A KNIHOVNA ČÁSLAV

Pokud opustíme Čáslav a podíváme se do hlavního města, pravděpodobně se i tam s prací Františka Tesaře brzy setkáme. Podílel se totiž na tvorbě či restaurování mnoha uměleckých mozaik, krášlících stanice metra. Vzpomenout si na něj můžeme třeba ve stanici Želivského, na Dejvické, Staroměstské nebo na Karlově náměstí. Stejně tak ale pracoval i v historických objektech, jako je kostel svatého Jiljí nebo dokonce chrám svatého Víta v areálu Pražského hradu. Kromě mozaikářské tvorby a restaurátorských prací se František Tesař věnoval také malbě, a to zvláště figurální. I tyto jeho práce měli Čáslaváci možnost vidět – například na výstavě v roce 2016.

Pan František Tesař (uprostřed) mnohdy spolupracoval také s architektem Zdeňkem Jiroutem (zcela vpravo)

Pan František Tesař, čáslavský rodák, se dlouhá léta zajímal o dění ve městě, snažil se pro jeho rozvoj v oblasti, jež mu byla vlastní, udělat maximum, které bylo možné. A dařilo se – o svých nápadech dokázal přesvědčit okolí, a tak se můžeme dnes těšit jeho pracemi, které budou i v příštích letech Čáslavákům připomínat bohatý život výtvarníka Františka Tesaře.

Svoji čáslavskou stopu pan František Tesař rozhodně zanechal...

Čáslav děkuje!

Úvodní foto: Wikipedia commons, Hamplpetr, CC-BY-SA-4.0

28.05.2022 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky