Nnoviny

Čáslavští ochotníci připravili představení hlavně pro děti

Čáslav – Zdejší ochotníci se po nějakém čase opět představí na jevišti Dusíkova divadla s novou hrou, určenou tentokrát hlavně dětem. Na co se můžeme těšit a jaké datum si vyznačit v kalendáři? Vše se dozvíme z tiskové zprávy…


Pětiletou Emmu nikdo neposlouchá, dokud se neukáže, že Vánoce v její rodině jsou v ohrožení a ona je dokáže svou dobrotou a poctivostí zachránit. Jestli se jí to povede, zjistí návštěvníci čáslavského Dusíkova divadla v neděli 18. prosince od 15:00. Místní amatérský divadelní soubor ATAKDÁL zpracoval a uvede představení Emma umí skoro všechno na motivy knihy švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové Lotta z Rošťácké uličky.


Radost ze hry a kouzlo. To jsou ústřední témata vánoční inscenace, která pobaví jak ty nejmenší, tak jejich rodiče. Její podtitul zní “Když je vám pět, umíte všechno, nebo… skoro všechno.” A právě kolem toho, jak se dívá na svět sebevědomá pětiletá Emma, kterou nikdo z jejích sourozenců ani rodiče nechtějí brát vážně, se točí úsměvný vánoční příběh spolku Atakdál.
Nadšení čáslavští ochotníci, kteří navazují na dlouhou tradici místního amatérského divadla, zpracovali téma pod taktovkou režisérky Kláry Fidlerové. “Chceme svým představením vyprávět o radosti, kterou je možné čerpat ze hry, z dětství, z tvořivosti a představivosti, o kouzlech rodinných a přátelských pout, ale ze všeho nejvíc si svou inscenací přejeme dát svým sousedům v Čáslavi příběh, který je v předvánočním čase zahřeje, příběh o jednom malém, ale neskutečně dojemném vánočním zázraku,” popisuje režisérka inscenace.

O výpravu se postarala scénografka Eva Pallotto, která nápaditým způsobem oživila scénu kostkami napodobujícími dětskou stavebnici. Z ní je možné v mžiku vybudovat kuchyň s troubou, postel nebo třeba pult na benzínové pumpě. Díky jejímu úsilí se diváci přenesou do prostředí malého švédského města v předvánočním čase, kde se všichni znají a zažívají radosti i strasti běžného života. Atmosféru dokreslují veselé kostýmy a vánoční hudba, která rozradostní děti a nostalgicky rozněžní dospělé. Inscenace pracuje nejen s motivy sourozeneckých her, ale ukazuje také, jak důležité je jít příkladem a nesobecky pomáhat svému okolí. Členové souboru si museli poradit s výzvou, kdy i v dětských rolích vystupují dospělí.

Představení v čáslavském Dusíkově divadle bude možné zhlédnout v neděli 18. prosince od 15:00, pro děti z některých čáslavských mateřských a základních škol bude repríza připravena v úterý 20. prosince od 8:00. Inscenace trvá 45 minut a pobaví se u ní jak děti, tak jejich rodiče. Vstupné činí 70 Kč. Lístky je možné zakoupit v předprodeji prostřednictvím webu Dusíkova divadla.


Spolek ATAKDÁL navazuje na dlouhou tradici čáslavských ochotníků, kteří s přestávkami v Čáslavi působí už od 19. století. Soubor byl znovuobnoven v roce 2017 díky aktivitě pana Jiřího Žaloudka a několika dalších nadšenců, kterým bylo líto, že původní amatérský soubor zanikl v 80. letech 20. století. Spolek našel zázemí v Dusíkově divadle v Čáslavi, svou činnost zahájil dvěma inscenacemi Cesty veřejného mínění a Malá princezna, které se v roce 2019 dočkaly dohromady 9 uvedení. Po koronavirem vynucené odmlce nyní soubor navazuje představením Emma umí skoro všechno.

02.12.2022 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky