Nnoviny

I v Čáslavi se Kameny zmizelých opět lesknou

Již tradičně uspořádal v pátek 27.1. Nadační fond dr. Dagmar Lieblové (NFDL) akci s názvem Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku. Připojil se tím k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.

V Kutné Hoře, Čáslavi a nově i ve Zruči nad Sázavou čistili dobrovolníci z řad veřejnosti Kameny zmizelých, tzv. Stolpersteine, mosazné destičky zasazené do chodníku a nesoucí jména obětí holocaustu, které na daném místě žily nebo se tam narodily. Těchto kamenů naleznete na Kutnohorsku již přes 200. Jsou zde instalovány díky úsilí dr. Sevic Müller a NFDL již od roku 2015.

„Těší nás, že naše akce má již věrné účastníky, kteří se do čištění zapojují každý rok. Zejména pak mám radost z účasti mladých – např. žáků SPŠ a VOŠ v Kutné Hoře pod vedením Jitky Šimkové, dětí z evangelického kostela v Čáslavi s paní Duškovou nebo mládeže z klubu Kotva Oblastní Charity KH Centra Maják s panem Janouškem. Nejmladšími účastníky pak letos byly děti z MŠ Masarykova v Čáslavi,“ řekl Martin Liebl, předseda správní rady NFDL.

Samotné čištění kamenů je jednoduché. Zájemci o čištění si mohli vyzvednout speciální čisticí sady v květinářství Loukales a v informačních centrech v Čáslavi a ve Zruči nad Sázavou. Květinářství Loukales navíc nabízelo v rámci akce i květiny, které mohli účastníci k vyčištěným kamenům položit.

Ve spolupráci s místními zastupiteli proběhly v pátek rovněž pietní akce u památníků židovských obětem na čáslavském hřbitově a u budovy bývalé synagogy v Kutné Hoře. V projevu u památníku v Kutné Hoře Martin Liebl připomněl: „Připomínáme si nejenom zlo a nenávist, které k holocaustu vedly, ale i selhání většinové společnosti, které vzestup moci nacistické ideologie umožnilo. Přál bych si, abychom v sobě i u příležitosti dnešního dne všichni našli sílu, odvahu a zodpovědnost proti zlu a nenávisti bojovat.“

Mgr. Lenka Lieblová

30.01.2023 Zdeňka Nezbedová
  • Další články
  • Rubriky